Reklama

28. 03. 2023

Dnes má svátek: Soňa
neděle, 12 leden 2020 19:59

Transfúzka zlínské nemocnice má za sebou rekordní rok, přibylo odběrů i prvodárců

Rok 2019 byl pro Hematologicko-transfúzní oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně rekordní. Uskutečnilo se tam nejvíce odběrů v historii, celkem jich za loňský rok bylo 11 408, přičemž více než třináct set dárců muselo oddělení s ohledem na jejich aktuální zdravotní stav odmítnout. V rekordní statistice se projevil také větší zájem prvodárců, darovat krev jich loni přišlo 962, tedy podstatně více než v předchozích letech.


„Po všech stránkách to byl pro nás úspěšný rok. Přízeň dárců byla opravdu veliká a moc za ni děkujeme. Zároveň se těšíme na další spolupráci a věříme, že se nám společně podaří loňská čísla ještě překonat,“ prohlásila Jana Pelková, primářka Hematologicko-transfúzního oddělení zlínské nemocnice.

(foto- archiv KNTB)


Počet odběrů mohl být v roce 2019 ještě vyšší, řada potencionálních dárců ale musela být na základě výsledků předodběrového vyšetření odmítnuta. Důvodů bylo hned několik, převládaly ty zdravotní. Celkem za uplynulý rok dorazilo na „transfúzku“ ve Zlíně se zájmem darovat krev 12 756 lidí.

Nárůst zájmu o darovaní krve v krajské nemocnici dokumentuje srovnání s rokem 2018. Během něj se uskutečnilo 10 619 odběrů, hematologicko-transfúzní oddělení zaregistrovalo 880 prvodárců. „I tehdy šlo o rekordní čísla. Nicméně loňský rok byl ještě úspěšnější a pevně věříme, že tento trend bude dále pokračovat,“ konstatovala vedoucí laborantka Vladimíra Jílková.

Přízeň dárců se z roku 2019 přenesla i do letošního. Přestože leden obvykle patří z hlediska počtu odběrů mezi nejslabší měsíce, první dny roku 2020 to nepotvrzují. V každý odběrový den přivítalo hematologicko-transfúzní oddělení desítky dárců. K zájmu přispívá i lednová akce Daruj krev s VITARem, díky které dostává každý z návštěvníků hned po odběru dárek v podobě vitamínů od jmenované společnosti. „Dárců krve si velmi vážíme a dárky z naší produkce jim chceme za jejich ochotu poděkovat. Přitom věříme, že vitamíny, které vyrábíme, jim pomůžou odstartovat nový rok ve zdraví,“ prohlásil Vladimír Polášek, generální ředitel společnosti VITAR.

Akce Daruj krev s VITARem nebude v prvním měsíci tohoto roku jediná. Ve středu 15. ledna podpoří dárcovství zlínská obuvnická společnost Z-STYLE. „Přijdeme sami krev darovat, a pro další přítomné přineseme dárkové balíčky jako poděkování za jejich ochotu pomáhat potřebným,“ sdělila za uvedenou společnost Kateřina Charvátová a upřesnila, že v dárkových balíčcích bude mini reproduktor, plastová láhev, nabíjecí konektory, čepice, kšiltovka, pracovní rukavice a impregnace. Dárkové balíčky se budou rozdávat i v dalších dnech až do vyčerpání zásob. V únoru daruje společnost Z-STYLE návštěvníkům „transfúzky“ rukavice.

 

-tz-