Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
středa, 25 březen 2020 20:21

Lékaři ve Zlíně zkoušejí rychlotesty, vadí jim jejich nízká spolehlivost

Dva tisíce rychlotestů na nový typ koronaviru dorazily do nemocnic Zlínského kraje. V praxi je právě v těchto dnech začala zkoušet Uherskohradišťská nemocnice a také Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.


Využívají se u pacientů, kteří aktuálně směřují do zdravotnických zařízení za akutním lékařským ošetřením a mají už příznaky, jimiž je doprovázeno onemocnění koronavirem. Rychlý test se dělá z odebrané krve pacienta a jeho výsledek je známý do 15 minut. Podle prvních zkušeností ale pomůže jen ve výjimečných případech, výsledky pak stejně musí potvrdit ještě laboratorní test.

„Rychlé testy bude možné využít jen ve vybraných případech u pacientů, kteří mají déle trvající potíže minimálně sedm dnů. Můžeme je nasadit třeba na nočních službách, kdy mohou personálu pomoci se u těchto pacientů rychleji zorientovat. Ale je opravdu třeba počítat s tím, že rychlotest spolehlivě nedopoví na otázku, zda u pacienta už probíhá onemocnění COVID-19 nebo je naopak negativní. Musí se potvrdit testem v laboratoři s pomocí vzorku odebraného stěrem z nosohltanu,“ shrnul první zkušenosti Gustáv Ondrejka, primář Plicního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Ještě přísnější je v hodnocení možností využití takzvaných rapid testů Lubor Hruška, primář Anesteziologicko resuscitačního oddělení a následné intenzivní péče Uherskohradišťské nemocnice. „Ze vzorku krve je možné testovat hladinu protilátek, které se u koronaviru zvyšují. Nejde o přímý průkaz přítomnosti viru. Vzhledem k několikadennímu intervalu od prvních příznaků do nástupu protilátkové odpovědi mají rychlotesty pouze podpůrnou roli a mohou sloužit spíše jako doplněk klasického testování v laboratoři. U těžkých případů se zatím nejvíce osvědčuje kombinace laboratorní PCR metody a vyšetření plic pomocí CT přístroje,“ doplnil primář Hruška.

Laboratorně se onemocnění koronavirem testuje metodou PCR (polymerázová řetězová reakce), kdy se prokazuje přítomnost nukleové kyseliny viru ve vzorku odebraném pacientovi výtěrem z nosohltanu. Tato metoda je ovšem náročnější na čas, výsledek je znám v řádu několik hodin nebo až během dvou dnů, tato doba závisí na kapacitě laboratoře. V minulém týdnu začala testy provádět i laboratoř oddělení lékařské mikrobiologie zlínské nemocnice, ale část vzorků odebraných ve Zlínském kraji putuje s ohledem na kapacitní možnosti nemocničního pracoviště i do jiných laboratoří.

 

-tz-

Farmářská prodejna - Javorník Štítná nad Vláří
Přímo v areálu naší ekofarmy můžete zakoupit
kompletní sortiment našich mléčných BIO výrobků.

 

reklama