Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
středa, 06 květen 2020 11:02

Zastupitelé potvrdili výstavbu nové nemocnice v Malenovicích

ZLÍNSKÝ KRAJ – Krajští zastupitelé na politický nátlak Ministerstva vnitra, které trvalo na opakování hlasování o nové nemocnici, potvrdili své původní prosincové rozhodnutí. Přestože všechny právní analýzy potvrzují správnost postupu kraje, s tím, že by kraj soudní při s ministerstvem zcela jistě vyhrál, rozhodli se zastupitelé vyhnout se několikaleté soudní tahanici novým rozhodnutím.

V jednotlivých vystoupeních zazněly fámy a účelově zkreslené informace, které mezi veřejností kolují, např. že propočet nákladů na výstavbu nové nemocnice 8 miliard korun je podhodnocený a bude dvakrát větší. Pravda je přitom taková, že studie byla zpracována v reálných maximálních číslech, proto není důvod předpokládat, že cena za stavbu nové nemocnice bude navýšena. „Tyto bludy vycházejí nejen ze strachu a nevědomosti lidí, ale záměrně je vytvářejí politici, kterým je náš úspěch trnem v oku a už nemůžou škodit, protože ztratili důvěru voličů tím, že ve svých veřejných funkcích kradli,“ okomentoval zmíněné nesmysly hejtman Jiří Čunek.

FÁMA: Zdravotníci v nemocnicích se obávají, že nebude na výplaty, když se bude stavět nová nemocnice.
PRAVDA: Novou nemocnici bude stavět kraj ze svých prostředků a žádné peníze ze svých nemocnic nebude používat. Splátku za úvěr na novou nemocnici ve výši cca 222 milionů korun z úvěru 3 miliard bude splácet Zlínský kraj ze svých prostředků, rozpočet kraje pro letošní rok je cca 14,5 miliardy korun a průměrně kraj na investice plánuje bez nemocnice cca 700 milionů korun, tím je jasné, že splátka 222 milionů korun ročně je pro kraj bez problémů zvládnutelná. V nové nemocnici se počítá s vybavením za 1 miliardu korun, které bude hradit KNTB. Tyto prostředky získá z prodeje současného areálu nemocnice, který jako akciová společnost vlastní. Současný odhad ceny areálu činí cca 1,5 miliardy korun, z toho vyplývá, že pro KNTB to nebude provozní zátěž.

FÁMA: V ostatních nemocnicích kraje se zásadně omezí zdravotní péče.
PRAVDA: Není to možné, v ostatních nemocnicích akutní péče musí být zachována, protože nová nemocnice bude mít stejný počet lůžek jako stará a není schopná nahradit ostatní nemocnice. Naopak počet starších lidí, kteří více potřebují akutní péči, bude dle demografické křivky ještě dalších 30 let narůstat. U těchto pacientů bude zvýšený požadavek kladen zejména na neurologii, interní a chirurgické obory, ortopedii či gynekologii. Do těchto nemocnic kraj stále investuje, je téměř dokončená rekonstrukce v Uherskohradišťské nemocnici za cca 1 miliardu korun, ve stejné výši se připravuje projekt v Kroměřížské a Vsetínské nemocnici.

Za primáře KNTB vystoupil na zastupitelstvu primář novorozeneckého oddělení MUDr. Jozef Macko, který zastupitelům potvrdil, že naprostá většina primářů chce novou nemocnici. Zejména v současné době, kdy bojujeme s koronavirovou epidemií, se ukazuje, že by moderní technologie, logistika a na sebe navazující prostory nemocnic významně ulehčily plánování péče o pacienty.

 

Co bude se současným areálem?
Probíhá zpracování urbanistické studie, kde dvě architektonické kanceláře vybere město Zlín a dvě kraj. V zadání je uvedeno, že prostor bude využit pro krajské i městské sociální služby, o umístění cca čtyř stovek míst pro své potřeby má zájem stát, do zbytku území bude naplánována bytová výstavba. Úkolem zpracovatele studie je navrhnout tento prostor jako novou městskou čtvrť.

 

zdroj: kr-zlinsky.cz
foto-Jiří Balát