Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
sobota, 15 květen 2021 12:04

Za splnění konkrétních podmínek zrušen zákaz návštěv v nemocnicích

Od 17. května se ruší zákaz návštěv ve zdravotnických zařízeních akutní péče. Na základě opatření Ministerstva zdravotnictví ČR budou v nemocnicích platit stejná pravidla, jaká už platí pro návštěvy v léčebnách dlouhodobě nemocných či hospicích. Pravidla musí respektovat i průvodci u porodu.

Krajská nemocnice ve Zlíně pořídila špičkové desinfikátory (foto: KNTB)


Návštěvy pacientů v nemocnicích budou od začátku příštího týdne umožněny osobám, které se prokáží certifikátem o kompletním naočkování nebo potvrzením o prodělání onemocnění COVID-19 v předchozích 90 dnech nebo negativním antigenním či PCR testem, který nebude starší 48 hodin. Je zároveň nutné, aby návštěvníci nejevili klinické známky akutního onemocnění, tedy neměli zvýšenou teplotu či kašel.

(foto: archiv KNTB Zlín)

Z vydaného opatření ministerstva zdravotnictví dále vyplývá, že návštěvy budou muset použít respirátor třídy KN95/FFP2 nebo vyšší bez výdechového ventilu, s výjimkou dětí do dvou let, které nemusí mít žádnou ochranu, nebo dětí od 2 do 15 let, kterým stačí běžná rouška či jiný prostředek ochrany dýchacích cest.

ilustrační foto


Návštěvu bude moci vykonat u pacienta vždy maximálně jedna dospělá osoba a jedno dítě, doba návštěvy je omezena na 15 minut. Přijít na návštěvu je doporučeno v časovém úseku od 14 do 17 hodin. Na tzv. covid stanicích, kde se léčí pacienti s tímto onemocněním, nadále zákaz návštěv.

(foto: KNTB)

Povinnost předložit certifikát o kompletním naočkování nebo potvrzení o prodělání onemocnění COVID-19 v předchozích 90 dnech nebo negativní antigenní či PCR test, který nebude starší 48 hodin, se od pondělí 17. května vztahuje také pro průvodce u porodu. Těm navíc bude zamezen kontakt s ostatními rodičkami. Porody s jejich přítomností budou probíhat v samostatném porodním pokoji nebo boxu s vlastním sociálním zařízením.

 

(tz)