Reklama

28. 03. 2023

Dnes má svátek: Soňa
čtvrtek, 20 leden 2022 16:24

Ženě byl před porodem zaveden kardiostimulátor.

Těhotné ženě byl pár hodin před porodem zaveden kardiostimulátor. Bez něj by její srdce plánovaný císařský řez patrně nevydrželo. Pro unikátní postup se rozhodl tým lékařů z vysoce specializovaných center Krajské nemocnice Tomáše Bati, Centra vysoce specializované intenzivní péče v perinatologii a Centra vysoce specializované kardiovaskulární péče. Na svět tak přišel zdravý kluk, maminka je v pořádku.


„Pacientka byla u nás poprvé vyšetřena v 36. týdnu těhotenství. Miminko ale neprospívalo, a nastávající miminka tak byla přijata k nám na lůžkové oddělení,“ popisovala zákrok Marcela Henčlová, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení KNTB. Lékaři se rozhodli pro císařský řez. „Zákrok byl plánovaný pro růstovou restrikci plodu a patologické průtoky v pupečníku a placentě,“ doplnila Marcela Henčlová.


Během předoperačního vyšetření byl ale u pacientky zjištěn závažný kardiologický nález a následně bylo provedeno interní, anesteziologické a kardiologické vyšetření. Tým lékařů se rozhodl pro okamžité zavedení kardiostimulátoru k podpoře srdeční funkce, a to ještě před samotným císařským řezem. „Indikace k implantaci trvalého kardiostimulátoru byla jednoznačná,“ uvedl Zdeněk Coufal, vedoucí lékař Kardiovaskulárního centra a primář kardiologického oddělení KNTB.


Rodička tak byla přeložena k předoperační přípravě na Oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Následující den jí byl v ranních hodinách implantován kardiostimulátor a po stabilizaci a kontrole kardiologem v poledne proveden císařský řez. „Výrazně se tak zvýšila šance na jeho úspěšný průběh,“ přidala Marcela Henčlová. Pacientka porodila zdravého chlapce s porodní váhou 1 840 gramů. Ten byl předán do péče zdravotníků Neonatologického oddělení KNTB a maminka byla dva dny nadále monitorována na Oddělení ARIM. Poté pak byla přeložena zpět na Gynekologicko-porodnické oddělení Baťovy nemocnice.

pacientka Anežka Školová (foto, archiv KNTB)


„Poruchu srdečního rytmu mám vrozenou. Kardiostimulátor má můj otec, bratrovi byl implantován ve 23 letech a mně bylo nemocnění zjištěno v 18 letech,“ uvedla pacientka Anežka Školová, třicetičtyřletá lékařka. Přiznala, že ani s jednou operací nepočítala. „V podstatě jsem to obrečela. Přišla jsem jen na běžnou kontrolu a chtěla odjet autobusem zpět domů,“ uvedla. Doma na maminku čekají další dvě děti a těší se na malého brášku. „Nyní již čekám, až bude moci být malý propuštěný, abychom mohli odejít domů,“ doplnila.

 

(tz)